Na začátku roku je motivace něco změnit na vrcholu. Chceme cvičit, zdravě jíst nebo se konečně naučit dobře anglicky. Jen se stává, že velká předsevzetí často končí stejně rychle, jak začnou – zvlášť pokud od boku „vystřelíme“ přání a nereálné cíle. Stejně jako u diet i u jazyků hrozí „jojo efekt“. Ten se samozřejmě u angličtiny neprojevuje na váze (alespoň doufám), ale v bloku z mluvení nebo v nekonečných návratech na start. Jak tomu předejít? Klíčem je motivující plán, zdravá trpělivost a pravidelnost.

Jojo efekt v jazycích. Jakpak to vypadá?

  • Blok z mluvení: Cítíš, že už „by ses měl/a domluvit“, ale nemluvíš, protože se bojíš chyb.
  • Věčný začátečník, věčně mírně pokročilý/á: Učíš se pořád to samé dokola, ale nemáš pocit, že se někam posouváš. Nejlépe si dáš mezi těmi pokusy ještě k tomu měsíc nebo i rok pauzu…
  • Ztráta motivace: Na začátku sis předimenzoval/a program a teď už ti chybí síly a motivace ve stejném rytmu pokračovat.

Tohle všechno není jen teorie. Pomáhala jsem už mnoha lidem (i velmi úspěšným a sebevědomým v jejich oboru) rozpustit jazykové bloky, a věř mi, je to těžší, než začít úplně znovu. Ale začít můžeš jinak – efektivně, s jasným plánem a v pohodě.

Jak na jazykovou změnu bez jojo efektu?

  1. Zamysli se nad svým proč.
    Vezmi si 15 minut, tužku a papír. Proč se chceš jazyk naučit? Kvůli práci? Cestování? Sobě? Napiš si to a měj to na očích – to tě udrží v pohybu.
  2. Dej si reálný cíl.
    Nemusíš za rok psát eseje nebo tlumočit. Není nutné se strhat. Chceš v klidu zvládat jednání nebo prezentace? Chceš si umět objednat kávu v cizině? Porozumět filmu bez titulků? Cíl by měl být motivující, dosažitelný a konkrétní.
  3. Rozděl si cestu k cíli na kroky.
    Rok rozděl na měsíce, týdny, dny. Kontrolní bod může být třeba 50 nových frází za měsíc, znalost určitého počtu sloves v důležitých tvarech (go – went – gone) za týden. Malé kroky tě dovedou k velkému cíli a máš stále průběžně přehled, že zvládáš.
  4. Vyhraď si čas.
    Kolik hodin týdně zvládneš? Reálně. Podle toho máš okamžitou zpětnou vazbu, zda je tvůj cíl reálný. Lepší je začít s 15 minutami denně, než si dát nereálný plán, který brzy vzdáš.
  5. Naplánuj si konkrétní dny a hodiny.
    Urči si třeba: „Každé pondělí, středu a pátek v 18:00 je můj čas na angličtinu.“ Stane se to přirozenou součástí tvého dne a udržíš tak pravidelnost. A pravidelnost je klíčem k úspěchu. Svaly také potřebují “být živeny” pravidelně.
  6. Vyber si formu, která ti sedne a povede k tvému cíli.
    Prezenční nebo online kurz, aplikace, poslech podcastů, pravidelné sms fráze, filmy, skupinová konverzace – možností je spousta. Společně najdeme to, co se pro tvůj plán hodí nejvíce.
konference Management, znalosti a praxe

A co moderní technologie?

Ano, aplikace a AI nástroje mohou být skvělé – ale stejně jako u fitness aplikací platí, že nestačí je mít. Výsledky přichází, jen když jdeš krok za krokem jasným směrem a pracuješ ve správných dávkách s tím, co tě baví a motivuje.

Sestavme tvůj jazykový plán společně. Napiš mi, rádi ti s kolegy pomůžeme s každým krokem – od cíle přes plán až po samotné kroky k úspěchu. Letošní rok může být ten, kdy prolomíš ledy, překonáš obavy a skutečně se posuneš vpřed.

Už žádné věčné začátky – jen plynulá cesta k tvému jazykovému cíli.

A pokud jsi se rozhodl do toho šlápnout, mrkni na náš Intenzivní jazykový program.

Zajímají tě zkušenosti těch, kteří jsou v intenzivních jazykových programech? Krátká videa některých našich účastníků jsou zde.

Leadership pro ženy trochu jinak

Objevte nový přístup k ženskému leadershipu. Workshop pro ženy, které chtějí vést autenticky, s lehkostí a podle vlastních pravidel.

Dva workshopy, jedna AI vlna.

Dva praktické workshopy o využití generativní AI ve firmách – pro kancelář i výrobu. Přijď 22. 5. 2025 do Hluboké nad Vltavou a získej náskok před konferencí Management, znalosti a praxe. Ukázky nástrojů, případové studie a inspirace z praxe.

Tak trochu jiná pozvánka na naši květnovou konferenci. V rozhovoru s JČ1.

Neformální videopozvánka na květnovou konferenci „Lidé a AI ve firemní praxi“. Podívej se na rozhovor s JČ1 a nalaď se s námi!