1. Stopněte překlady v duchu
Překlady vět či sdělení děláme téměř všichni ve velmi raných fázích výuky jakéhokoliv cizího jazyka.
Jakmile máme alespoň základní slovní zásobu, měli bychom přestat myslet ve svém vlastním jazyce a nepokoušet se přeložit všechno doslova. Ať už do angličtiny z češtiny nebo naopak. Jednak doslovný překlad nefunguje a protějšek ti nebude rozumět, a jednak nás překládání dost zpomaluje. Než si sesumírujeme, co chceme říci, je náš partner pryč nebo si to rozmyslíme my a mlčíme.
Že se mi to lehce řekne, začít co nejdříve přemýšlet v cizím jazyce? No ono to jinak nejde, pokud se chceš někam posunout.
Jak na to? Obklop se cizím jazykem. V autě poslouchej rádio nebo podcasty, dívej se na filmy v původním znění s titulky, naordinuj si pravidelné poslechy např. BBC, nebo si napiš o jejich pravidelné zasílání od nás.
Když někdo něco řekne, soustřeď se na slova, která znáš, a buduj odtud své porozumění.
2. Neboj se dělat chyby, není třeba být perfektní
Strach z chyb se může stát obrovskou bariérou, což ztěžuje postup. Přestaň přemýšlet o tom, jak lidé mohou reagovat a co řeknou. Chyby jsou pozitivní cesta, když se z nich poučíme a u cizího jazyka je to asi jediná cesta, protože jinak bychom nikdy nic neřekli.
Jak na to? Určitě si vždy vzpomeň na pravidlo “Co neřeknu, to neumím”. Fráze, náročná slovíčka a vazby si říkej nahlas nanečisto doma, nebo třeba v parku. Klidně 50krát. Pak to klapne i na ostro.
A ještě něco. – Většinou jsme sami těmi nejpřísnějšími soudci a okolí od nás 100% výkon ani nečeká.
3. Zastav včas negativní monolog
Negativní postoj nepomůže zlepšit tvé učení a vlastně ani nic jiného. Jakmile zjistíš, že si pro sebe říkáš věty typu: “ Jsem úplně mimo.” “Stále dělám nějaké chyby. “ Nikdy se nezlepším.“, působí jako mantry a dokonce nám už přijdou normální. To musíš změnit.
Jak na to? Zkus je proměnit v pozitivní výroky. Nemávej rukou, tak opravdu mozek funguje. Místo toho, abych řekl/a: “Nikdy se nezlepším.” si řekni? „Budu se snažit dál, jsem si jistý/á, že se brzy zlepším.“
Místo toho, abych řekl(/a: „Promiň, nemluvím německy, nerozumím ti.“, řekni „Promiň, stále se učím, můžete mluvit trochu pomaleji?“
Pozitivita ti pomohou a nebudeš pod tlakem.
4. Buď v klidu
Mluv anglicky, německy, francouzsky pokaždé, když budeš mít příležitost. Pokud jen uvažuješ o mluvení, budeš se cítit ještě nervóznější.
Jak na to? Jednoduše se postav a promluv.
Čím více a častěji budeš mluvit, tím jistěji a lépe se budeš cítit a rychleji se naučíš, jak správně komunikovat v jakémkoliv nemateřském jazyce.
Určitě musíš vystoupit ze své zóny komfortu a pohodlí. Ale čím více budeš mluvit, tím více se budeš cítit uvolněně.
5. Neber osobně, když ti lidé nerozumí
V určitém okamžiku potkáš někoho, kdo, ti prostě při vší tvé snaze nemůže porozumět. Nebo naopak ty nerozumíš jemu. To se stává a není to nic neobvyklého. A vzhledem k tomu, že můžeš potkat mluvčí z celého světa, je to pochopitelné.
Vzpomínám si, jak mě překvapila otázka kamaráda ze Stuttgartu, který za mnou přijel do Rakouska do jedné vesnické restaurace. – “Můžeš mi prosím tě přeložit, co nám ta servírka říkala?” A to oba měli němčinu jako svou mateřštinu.
Jak na to? Uvědomit si, že výslovnost je důležitá, ale nebýt v nepohodě, že porozumění neklapne vždy hned napoprvé. Kdo se domluvit chce, ten se domluví.
A jasné je, že úplné odstranění mateřského jazyka z vašeho přízvuku je velmi obtížné, takže na sebe nemusíme být příliš tvrdí.
Pokud si chceš tipy vyzkoušet v praxi a zároveň se posunout ve svém cizím jazyce, přihlas se na svůj jazykový kurz. Všechny tipy v našich kurzech a jazykových programech chápeme jako důležitá pravidla a rádi tě jimi provedeme. Budeme se těšit.
Michaela Krausová
Přeji příjemné podzimní dny a pokud se ti do nečasu nechce, obklop se třeba angličtinou nebo němčinou. Kniha nebo pěkný film s šálkem čaje je to pravé.
AI na vzestupu. Co nás naučil rok 2024 a kam míříme dál?
Připojte se ke 12. ročníku konference Management, znalosti a praxe v Parkhotelu Hluboká nad Vltavou! Tématem letošního ročníku je „Lidé a umělá inteligence ve firemní praxi“, a mezi řečníky se vrací i Petr Hirš z Dataclair O2. Nezmeškejte špičkové přednášky a panelovou diskuzi o budoucnosti AI. Registrace otevřena!
Jak uspět v cizích jazycích podle světových koučů a lídrů?
Objevte ověřené strategie, jak se naučit cizí jazyky natrvalo a efektivně. Inspirujte se metodami světových lídrů a koučů, které vás krok za krokem přiblíží k úspěchu v angličtině, němčině či jiném jazyce.
Představujeme první přednášející květnové konference Management, znalosti a praxe
Představujeme první přednášející květnové konference Management, znalosti a praxe! Senta Čermáková, TOP česká manažerka, odhalí, jak umělá inteligence mění firemní prostředí i osobní životy. Připojte se 23. května 2024 v Parkhotelu Hluboká nad Vltavou a objevte klíčové trendy v AI!